JAK SIĘ UCZYĆ, BY MIEĆ REWELACYJNE EFEKTY I  BY ZOSTAŁO TROCHĘ CZASU NA ROZWÓJ ZAINTERESOWAŃ, HOBBY

(podpowiedzi  dla uczniów gimnazjum, ceniących swój czas)  

 

Chciałabyś piątkę a masz czwórkę? Umiesz co najmniej na trzy a masz jedynki? Lepiej od razu zadbać o dobre oceny, czy potem je poprawiać? Zdecydowanie warto zadbać o dobre oceny. Jak to zrobić?

Bardziej skuteczne w zdobywaniu dobrych ocen jest zgłaszanie się do odpowiedzi niż czekanie, że może nikt nas nie zapyta. Jeśli się nie przygotujesz, a będziesz proszony/ proszona o odpowiedź, to łatwo o kiepską ocenę. A jeśli się przygotujesz i zgłosisz, to duża szansa na wysokie(=niezłe) oceny. Warto przygotować z każdego przedmiotu 2-3 ostatnie tematy i się zgłosić. Jeśli nikt Cię za pierwszym razem nie poprosi do odpowiedzi to doczytaj następną lekcję, ale też powtórz tę, z której miałeś/miałaś dzisiaj odpowiadać i zgłoś się na kolejnej lekcji. Nawet jeśli nauczyciel Cię i tym razem nie zapyta, próby zgłaszania się są sygnałem, że dbasz o swoje oceny, że się uczysz. A gdyby była niezapowiedziana kartkówka, to jesteś przygotowana/przygotowany. Próby zgłaszania się powtarzaj, aż będziesz miała/miał okazję odpowiadać.

A jak przygotować się do odpowiedzi? Jak najlepiej zapamiętywać? Jeśli miałaś/miałeś dziś przedmiot, którego jutro nie ma (np. biologię) to kiedy się uczysz? Od razu? Czy w ostatniej chwili? A może wcale? Co jest najlepsze?

Duża grupa osób po powrocie do domu rzuca książkę i zeszyt na półkę i zapomina o niej do kolejnej lekcji. Czas się oszczędza, jeśli przeczytasz z książki i zeszytu temat w dniu, kiedy była lekcja. Weź zakreślasz lub kredkę, zakreśl w książce definicje, daty lub inne ważne treści. Dopisz na marginesie własne uwagi. Spróbuj sobie wyobrazić lub z czymś skojarzyć to, o czym czytasz.

Dlaczego tak ważny jest czas, kiedy będziesz się uczyć? Podczas obecności na lekcji to, co zapamiętasz (na czym skupisz uwagę) „ląduje” w pamięci krótkotrwałej, jeśli szybko nie utrwalisz tej wiedzy „wypchną” ją kolejne wiadomości i trzeba będzie nieco czasu i energii, żeby jakby od nowa się tego nauczyć. Jeśli tego samego dnia przeczytasz temat, którego dotyczyła lekcja, sporo pamiętasz, nie musisz więc dużo czasu „zainwestować” by wiedza ta „przepakowała się” z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej.

Jeszcze bardziej oszczędzisz swój czas, jeśli podczas zajęć siądziesz blisko nauczyciela i będziesz się starał/ starała uważnie słuchać i uczestniczyć w zajęciach. Dlaczego? Siadając blisko zmniejszasz SZUM KOMUNIKACYJNY, który może przeszkodzić Ci uważnie słuchać, bo skieruje Twą uwagę w inną stronę i zapakuje Ci do pamięci krótkotrwałej wszystko, na co zwracasz uwagę. Im więcej szumu, tym więcej „śmieci komunikacyjnych” zapamiętasz. Słuchając uważnie ułatwiasz sobie zapamiętywanie rzeczy istotnych. Ponownie trzeba powtórzyć lekcję poprzedniego dnia przed zajęciami (jeśli lekcja np. biologii jest w poniedziałek i piątek, to czytamy w poniedziałek po lekcji a potem jeszcze dnia poprzedzającego zajęcia, czyli we czwartek). Ta metoda nauki jest bardzo efektywna, tzn. efekty są rewelacyjne (długo i dość dokładnie pamiętamy) w stosunku do zainwestowanego czasu. Jest to też metoda efektowna: pojawiają się dobre stopnie, zwiększa się zasób wiedzy, kolejne wiadomości mają się o co „zakotwiczyć” w naszej pamięci. Nie musisz mi wierzyć na słowo. Sama/sam sprawdź, czy to działa.

A co z czasem, którego masz więcej dzięki tej metodzie? Poświęć go na rozwój zainteresowań, hobby, sport, zajęcia na świeżym powietrzu; takie spędzanie czasu da Ci sporo zadowolenia, dotleni, da energię na rozwój. Pamiętaj, każdy ma spory potencjał, każdy ma inne uzdolnienia. Od Ciebie zależy, w jakim stopniu się rozwiniesz i co zrobisz ze swoimi możliwościami. Nie zapominaj też o optymizmie i o dobrych relacjach z innymi. To ułatwia funkcjonowanie, również naukę.   Opr. Violetta Olszak, psycholog, wrzesień 2012