Wigilia Szkolna

 

We wtorek 18 grudnia, w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, odbyła się w naszym gimnazjum uroczysta wigilia szkolna. Uczniowie przygotowali część artystyczną dotyczącą narodzenia Pana Jezusa w Betlejem. Po odczytaniu przez ks. Jacentego Sołtysa fragmentu ewangelii oraz wspólnym śpiewaniu kolęd, wszyscy łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia świąteczne i noworoczne.

Wśród zaproszonych gości była Pani Joanna Jabłońska Wójt Gminy Leśniowice, ks. Jacenty Sołtys Wiceprzewodniczący Rady Gminy Leśniowice oraz Pan Jacek Stańkowski Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.

foto

 Projekt Krokus

 

We środę 10 października 2018 roku młodzież z klasy III Publicznego Gimnazjum w Sielcu wraz z wychowawcą Panem Jarosławem Smalejem pod opieką psychologa Pani Violetty Olszak wzięła udział w międzynarodowym projekcie „ŻÓŁTY KROKUS”. Sadziliśmy cebulki krokusów w kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Pani psycholog opowiedziała młodzieży o przesłaniu projektu, że sadzimy cebulki dla upamiętnienia półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysięcy dzieci innych narodowości, które zginęły w wyniku II wojny światowej i Holokaustu.

A gdy na wiosnę 2019 roku rozkwitną żółte krokusy pomyślimy o dzieciach, które zginęły podczas II wojny światowej ale też o tym, by nikt nie doświadczał wojny i by ani dorośli ani dzieci nie ginęły podczas wojen.

Kwitnące wiosną krokusy przypomną nam też o tym, że nawet w obliczu najbardziej tragicznych zdarzeń, nowe życie odradza się a nadzieja nie umiera.

               

SADŹMY KROKUSY

 

Dam tysiące gorących całusów

za tysiące słonecznych krokusów.

Niech swym ciepłem otuli je gleba,

niechaj kwitną i znaczą. Bo trzeba

               

tolerancji, serc śmiałych i chęci.

Żeby sadzić cebulki pamięci.

Żółciutkimi buźkami do nieba.

Niech się śmieją, niech znaczą. Tak trzeba.

 

Sadźmy, sadźmy krokusów bez liku.

W żółte plamy na świeżym trawniku.

Pamięć ta jest potrzebna, konieczna.

Jeden krokus-jeden uśmiech dziecka!

 

A właściwie to nawet się przyda.

Je posadzić w kształt gwiazdy Dawida.

Niech Holokaust nie dzieli, lecz brata

Sprawiedliwych wśród narodów świata.

 

Ja je sadzę, bo kiedy pomyślę,

Ile ludzkich zmarnowano istnień.

Kto na dzieci rękę podnieść śmiał?

Nigdy więcej Auschwitz Birkenau.

 

Z dobrej woli i myśli, nie z musu

Milion pięćset tysięcy krokusów.

Niech pamięta gangrena niemiecka.

Żółty krokus za zabrany uśmiech dziecka!

 

Niewielka była życia cena.

Ledwie siedem i pół guldena.

 

Jarosław Smalej, Leśniowice

 Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

 

         Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 w Publicznym Gimnazjum w Sielcu odbędzie się w poniedziałek 3 września o godz. 9:00. Autobusy kursują tak jak w zwykły dzień nauki szkolnej, wg podanego poniżej harmonogramu, zatrzymują się w SP Teresin, tak aby uczniowie mogli uczestniczyć w Gminnej Inauguracji Roku Szkolnego 2018/2019 o godz. 8:00.

 

Dowóz uczniów w roku szkolnym 2018/2019

 

Dowóz uczniów w roku szkolnym 2018/2019 do: Publicznego Gimnazjum w Sielcu, Szkoły Podstawowej w Leśniowicach, Szkoły Podstawowej w Teresinie, Szkoły Podstawowej w Sielcu w godzinach porannych i z powrotem po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Dowóz uczniów do szkoły:

Trasa 1: (6:50)

Leśniowice – Wierzbica – Poniatówka – SP Teresin – Alojzów – Leśniowice – Sielec – PG Sielec

 

Trasa 2: (7:00)

Plisków – Rakołupy – Janówka – Kumów Majoracki – Kumów Plebański – PG Sielec – SP Sielec

 

Trasa 3: (7:15)

Dębina – Kasiłan – PG Sielec – SP Sielec

 

Odwóz uczniów do domu

Trasa 1: (13:30)

SP Sielec – PG Sielec – Kasiłan – Dębina

 

Trasa 2: (15:15)

SP Sielec – PG Sielec – Kasiłan – Dębina – Plisków – Rakołupy – Kolonia Leśniowice – Janówka

 

Trasa 3: (13:10)

SP Leśniowice – Wierzbica – Teresin – Poniatówka

 

Trasa 4: (15:35)

PG Sielec – Kumów Plebański – Kumów Majoracki – Leśniowice – Alojzów – Teresin – Poniatówka - Wierzbica

 Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

 

Dnia 22 czerwca 2018 roku w Publicznym Gimnazjum w Sielcu im. Marii Skłodowskiej-Curie miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018.

Na wstępie głos zabrał dyrektor placówki- Pan Dariusz Olszak, który powitał wszystkich zgromadzonych uczniów, rodziców, grono pedagogiczne oraz pracowników obsługi. W dalszej części wręczono świadectwa ukończenia gimnazjum wszystkim tegorocznym absolwentom z klasy III a i III b. Uczniowie odebrali także nagrody za wysokie wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe, reprezentowanie szkoły w konkursach przedmiotowych oraz za zaangażowanie w działalność Samorządu Szkolnego i Szkolnego Koła Wolontariatu. Uczniowie z najwyższą średnią szkoły to: Natalia Oszust – klasa III a  ( średnia ocen: 5,38)  i Wiktoria Pastuszak – klasa III b ( średnia - 5,38). Nagrody z rąk dyrektora otrzymali także wyróżnieni uczniowie z klasy II.

Na zakończenie głos zabrały  nasze absolwentki - Kamila Smolira i Wiktoria Pastuszak, które podziękowały w imieniu klas III  dyrektorowi  szkoły , kadrze pedagogicznej oraz pracownikom obsługi Publicznego Gimnazjum w Sielcu za wkład włożony w ich wychowanie i nauczanie.

W dniu 21 czerwca 2018 roku w Szkole Podstawowej Leśniowicach odbyło się Gminne Zakończenie Roku Szkolnego 2017/2018.

W uroczystości udział wzięli: Pan Wiesław Radzięciak Wójt Gminy Leśniowice, Pani Agnieszka Raczyńska Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo - Samorządowego, dyrektorzy poszczególnych szkół z Gminy Leśniowice, uczniowie oraz ich rodzice.

Stypendia naukowe z naszej szkoły otrzymali: Natalia Oszust, Wiktoria Pastuszak, Nina Połajdowicz, Oliwia Prucnal, Gabriel Kutniewski, Daria Tywoniuk, Oliwia Nitrepska, Małgorzata Popielnicka, Katarzyna Wlizło, Paulina Porzuc, Szymon Korpul, Łukasz Kramczyk.

Stypendia sportowe otrzymali: Natalia Oszust, Nina Połajdowicz, Anna Gradowska, Oliwia Prucnal.

Serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników.

 

DSC_0979d[1].jpg

 

DSC_0900d[1].jpg

 

DSC_0905d[1].jpg

 XIII Powiatowy Konkurs Historyczny

„Tadeusz Kościuszko – życie i czyny”

 

Kościuszko.jpg

 

Dnia 7 czerwca 2018 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Dubience odbył się  XIII Powiatowy Konkurs Historyczny „Tadeusz Kościuszko – życie i czyny”.

Uczniowie ze szkół gimnazjalnych z terenu powiatu chełmskiego rywalizowali w dwóch kategoriach: indywidualnej i drużynowej. 

W klasyfikacji drużynowej szkół gimnazjalnych najlepszy okazał się zespół z Publicznego Gimnazjum w Sielcu  w składzie: Natalia Oszust i Oliwia Prucnal, który zajął zaszczytne I miejsce. Natomiast w  klasyfikacji indywidualnej szkół gimnazjalnych Natalia Oszust zdobyła II miejsce, natomiast Oliwia Prucnal III miejsce.

Uroczyste wręczenie nagród obyło się w dniu 19 czerwca 2018 roku pod kopcem w Uchańce.

Opiekunem konkursu była Agnieszka Rosochacka.

 Chełm – Biblioteka Pedagogiczna

 

W dniu 24 maja 2018 roku uczniowie klasy III B wraz z wychowawczynią p. Natalią Grelą udali się na wyjazd do Chełma. Pierwszym punktem była Biblioteka Pedagogiczna, która jest obecnie po znacznym remoncie. Celem wycieczki było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie poczucia szacunku dla książek, wyrabianie u uczniów nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki, poznanie pracy bibliotekarza. Podczas spotkania pracownik Biblioteki Pedagogicznej Pani Magdalena Machowicz opowiedziała nam o swojej pracy, zapoznała z zasadami zachowania w bibliotece, pokazała pomieszczenia oraz zachęcała uczniów do przychodzenia i wypożyczania książek.  W tej bibliotece znajdziemy materiały niezbędne do nauki, których nie dostaniemy w żadnej innej w Chełmie. Również możemy wypożyczyć stamtąd filmy, materiały graficzne i wiele innych ciekawych rzeczy. Ponadto uczniowie uczestniczyli w warsztatach z elementami kodowania. Każdy uczeń dostał kartkę z szeregiem różnych znaków, które musiał rozszyfrować na podstawie podanego kodu. Każda literka miała swój oryginalny znak.  Kodowanie naprawdę jest dla każdego, uczy logicznego, algorytmicznego myślenia, pracy zespołowej, wyzwala kreatywność ,  dlatego też warto kodować i uczyć się kodowania już od najmłodszych lat.  Wszystkim uczniom udało się rozwiązać hasła. To były bardzo twórcze zajęcia.

Kolejnym punktem wyjazdu był Squash w Chełmskim Parku Wodnym. Nasi uczniowie dobrali się w pary, w których następnie grali na wyznaczonych salach. Squash to dyscyplina, która staje się coraz popularniejsza ze względu na jej wpływ zarówno na kondycję fizyczną, jak i sylwetkę. Podczas gry nasze ciało angażuje prawie wszystkie mięśnie, co zapewni wyjątkowo skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej. Uczniom sprawiło to dużo radości, a atmosfera panująca była naprawdę świetna.

Był to naprawdę udany wyjazd.

fotoMultiinstrumentalista

 

W dniu 23 maja 2018 roku w Publicznym Gimnazjum w Sielcu  uczniowie wzięli udział w niezwykłej lekcji muzyki. A stało się to za sprawą pana Romana Brochockiego. Nasz niezwykły gość zapoznał młodzież z budową i pochodzeniem poszczególnych instrumentów muzycznych a następnie zademonstrował i zagrał na 10 z nich. Na sali gimnastycznej rozbrzmiewały dźwięki : akordeonu, fletni, harmonijki, okaryny, ligawki, trąbki, banjo, bałałajki, sazy i hulusi.

Poza umiejętnościami gry na instrumentach pan Brochocki  zaprezentował swoje umiejętności wokalne prezentując samodzielnie napisane piosenki na różne okazje.

To była bardzo ciekawa i pełna humoru lekcja muzyki.

         fotoWizyta Szkolnego Koła Wolontariatu

w Chełmskim Schronisku dla Psów

 

W dniu 22 maja 2018 roku członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunką p. Natalią Grelą odwiedzili Schronisko dla zwierząt w Chełmie. Celem wizyty było przekazanie 30 kg suchej karmy dla piesków i kotków. Obecnie w przytulisku przebywa około 70 psów oraz kilka kotków. Wolontariuszka p. Katarzyna oprowadziła nas po schronisku i opowiedziała o swoich podopiecznych. Każde zwierzątko ma zapewnioną ocieploną budę, drewniany podest, miskę z jedzeniem i wodą. Ponadto zwierzaki są szczepione przeciw wściekliźnie, są chipowane, odrobaczane i odpchlone. Zwierzęta, które posiadają rany albo mają złamane łapki są poddawane odpowiednim zabiegom dzięki czemu w szybkim czasie wracają do zdrowia. Na terenie schroniska znajduje się również kwarantanna gdzie przebywają zwierzęta, które zaginęły. Kwarantanna trwa 2 tygodnie w ciągu tego czasu właściciel zwierzęcia może go stamtąd odebrać. Pracownicy tego schroniska posiadają ogromną pasję i zamiłowanie do zwierząt, obdarowują je ogromną miłością, troską i swoim czasem. Gorąco zachęcamy do pomocy w postaci karmy czy przekazania pieniędzy poprzez cegiełki internetowe. Schronisko jest dotowane przez władze miasta, ale to nie zaspokaja wszystkich potrzeb podopiecznych.

Dlatego wraz z p. Katarzyną apelujemy do ludzi dobrej woli o wsparcie i pomoc w postaci suchej i mokrej karmy. Możliwa jest też adopcja.

Pieski i kotki czekają na nowy, kochający dom.

Pomagajmy czworonogom – dobro zawsze powraca.

         fotoIX Festiwal Polskiej Piosenki o Miłości

 

W dniu 18 maja 2018 roku w Ośrodku Kultury Gminy Chełm w Żółtańcach odbyły się eliminacje do IX Festiwalu Polskiej Piosenki o Miłości o Różę Małego Księcia.

Do konkursu zgłosiło się wielu utalentowanych wokalnie  uczestników. Naszą szkołę w kategorii soliści-gimnazjum reprezentowała uczennica klasy III a – Jagoda Bereda. W wyniku eliminacji, jury przyznało naszej uczennicy nominację do występu na koncercie finałowym.

Finał Festiwalu odbył się 27 maja br. nad zalewem Żółtańce w trakcie festynu „Dzieci Dzieciom” w ramach koncertu charytatywnego na rzecz Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Po wysłuchaniu wszystkich nominowanych uczestników, jury przyznało nagrody i wyróżnienia. Jagoda Bereda zdobyła zaszczytne II miejsce ujmując Jury wzruszającą interpretacją piosenki z repertuaru Bogusława Meca. Opiekunem uczennicy była pani Agnieszka Rosochacka

Gratulujemy sukcesów!!!

         fotoWycieczka do Lwowa

13 – 14 maja 2018 roku

 

W dniach 13-14 maja osiemnastu uczniów klas III Publicznego Gimnazjum w Sielcu, wraz z opiekunami: Panią Wioletą Grzywną i Panią Agnieszką Rosochacką,  wzięło udział w wycieczce do Lwowa. Choć wyjazd był o 3.00 w nocy, wszystkim dopisywały świetne humory. Po przekroczeniu granicy około 7.00 rano i dotarciu do celu, uczestników wycieczki zachwycił widok niezwykłej lwowskiej architektury. Pierwszym punktem wycieczki była Opera Lwowska, gdzie uczniowie wzięli udział balecie pt. „Królewna śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Tego dnia gimnazjaliści zobaczyli także Stare Miasto, a tam jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów Lwowa -  Katedrę Ormiańską oraz Bazylikę archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, potocznie zwaną Katedrą Łacińską oraz Kościół Bernardynów. Wyjazd umilił spacer po pięknym Rynku i Prospekcie Swobody. Uczniowie mieli okazję zobaczyć także pomnik Adama Mickiewicza. Duże wrażenie zrobiła na uczestnikach wycieczki fabryka czekolady i kopalnia kawy, którą również mieli okazję zobaczyć. W godzinach wieczornych wszyscy udali się do hotelu Valentina znajdującego się na obrzeżach Lwowa, gdzie skosztowali tradycyjnej lwowskiej obiadokolacji.

Kolejny dzień gimnazjaliści rozpoczęli od wyjazdu na niezwykły Cmentarz Łyczakowski, na którym pochowana została m.in. Maria Konopnicka i Gabriela Zapolska oraz Cmentarz Orląt Lwowskich – miejsce spoczynku polskich żołnierzy walczących o Lwów. Dzięki doskonałej pogodzie możliwe było wejście uczniów na Kopiec Unii Lubelskiej i ujrzenie pięknej panoramy miasta. Dzień urozmaicił czas wolny, w czasie którego uczniowie zwiedzili fabrykę cukierków. Około 16.00 gimnazjaliści ruszyli w drogę do domu. Zmęczeni, ale szczęśliwi i bogatsi o nowe doświadczenia w godzinach wieczornych wrócili do Sielca.

Lwów jest stale obecny w naszej kulturze, jego legenda, filmy Szczepcia i Tońcia, charakterystyczny lwowski akcent i piosenki Łyczakowskiego folkloru. Ale zamiast żyć przeszłością, należy tu przyjechać i samemu odkryć tę galicyjską perełkę.

fotoOgólnopolski Konkurs „Puszkiniana 2018”

 

W Domu Przyjaźni w Warszawie dniu 09.04.2018 r odbył się finał XXXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytacji Poezji i Prozy Aleksandra Puszkina i Adama Mickiewicza „PUSZKINIANA”.

Do Konkursu zgłosiło się 71 uczniów z 35 szkół z całej Polski z pośród których wyłoniono 10 laureatów konkursu oraz wyróżniono 15 kolejnych uczestników. Konkurs jest dwuetapowy. W eliminacjach uczniowie recytują dwa utwory w j. rosyjskim – po jednym A. Puszkina i A. Mickiewicza. Komisja konkursowa oceniała zarówno poprawność wymowy i intonacji, jak i artyzm wykonania i interpretację utworów.

W eliminacjach naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice kl. III B:  Daria Tywoniuk oraz Wiktoria Pastuszak pod opieką nauczycielki języka rosyjskiego Natalii Greli.

Z przyjemnością informujemy, że w tak zacnym gronie laureatów znalazły się uczennice naszego gimnazjum, które zaprezentowały się fantastycznie. Jest to duży sukces, ponieważ poziom konkursu był wysoki, a w zmaganiach konkursowych wzięli też udział uczniowie pochodzenia rosyjskiego.

Uroczyste wręczenie nagród laureatom i podsumowanie „Puszkiniany 2018” odbędzie się w czerwcu w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie.

Serdecznie gratulujemy laureatkom!

         fotoEgzamin Gimnazjalny

18 – 20 kwietnia 2018 roku

 

W dniach 18 -  20 kwietnia uczniowie klas trzecich pisali egzamin gimnazjalny. Egzamin ma na celu zbadanie i dostarczenie wiadomości w jakim stopniu uczniowie opanowali umiejętności opisane w standardach  wymagań egzaminacyjnych oraz podstawie programowej gimnazjum. Egzamin składa się z testów z bloku przedmiotów humanistycznych, przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz języków obcych.
Wyniki egzaminu poznamy w czerwcu. Liczba zdobytych punktów z egzaminu ma duży wpływ na to, do której szkoły średniej dostaną się absolwenci gimnazjum.

foto„Józef Piłsudski – człowiek czynu i legendy

 

W dniu 21.03.2018 roku  w Zespole Szkół w Okszowie odbył się XVI Szkolny Konkurs Historyczny pn. „Józef Piłsudski – człowiek czynu  i legendy”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy III a- Natalia Oszust i Nina Połajdowicz. Konkurs pisemny wymagał od uczennic nie tylko wiedzy ogólnej ale również informacji zawierających ciekawostki z życia Józefa Piłsudskiego.

W klasyfikacji indywidualnej w kategorii gimnazjum uczennica Natalia Oszust zdobyła zaszczytne I miejsce!

Uczennice do konkursu przygotowała pani Agnieszka Rosochacka.

 Dokarmianie ptaków

 

Życie dzikich zwierząt uzależnione jest od pożywienia, jakiego dostarcza im przyroda. Rytm ich życia podporządkowany jest porom roku. Zima jest dla nich najtrudniejszym okresem. Ptaki, które żywią się owadami i drobnymi płazami na czas zimy odleciały do ciepłych krajów. Pozostały tylko te, które żywią się nasionami i owocami roślin, jednak obfite opady śniegu utrudniają im dostęp do pożywienia. Pomoc człowieka może uratować niejedno ptasie życie.

W związku z tym wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu włączyły się w „Akcję dokarmiania ptaków”. Polega ona na zorganizowaniu punktu dokarmiania ptaków, dbaniu o czystość i wykładaniu świeżej karmy. Dnia 22 lutego uczniowie klasy III a i III b rozwiesili na drzewach w pobliżu szkoły karmniki zrobione własnoręcznie oraz zostawili w nich odpowiedni pokarm dla ptaków.

Takie działania niosą ze sobą wspaniały walor edukacyjny dla naszych uczniów, uczą odpowiedzialności, dbania o środowisko naturalne, dają możliwość obserwacji, ale także, satysfakcję i wiele radość.

Jak i czym dokarmiać ptaki?

·        Rozpoczynamy dokarmianie wraz z pojawieniem się ujemnych temperatur i pokrywy śnieżnej.

·        Nie karmimy ptaków chlebem ani resztkami z własnego stołu. Przetworzona żywność zawiera duże ilości soli i sztucznych dodatków, które są szkodliwe dla ptaków, ptaki od tego chorują. Podajemy ptakom naturalne pożywienie, takie jak ziarna zbóż, nasiona roślin oleistych, orzechy, owoce, wieszamy słoninkę itd.

·        Wykładamy pożywienie w przygotowanym do tego miejscu - karmniku, który najlepiej jak jest ustawiony w zacisznym miejscy, osłoniętym od wiatru; tak by blisko niego był jakiś gęsty krzew w którym ptaki mogłyby się schronić.

·        Jeżeli zdecydowaliśmy się na dokarmianie ptaków musimy robić to systematycznie przez całą zimę, do kiedy stopnieją ostatnie śniegi.

foto„Z kopyta kulig rwie …”

 

Luty w tym roku obdarował nas opadami śniegu i mroźnymi dniami. Wokoło zrobiło się biało. Taka zimowa pogoda służy temu, aby jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu.

Z kopyta kulig rwie, hej kulig rwie…” - tak śpiewali Skaldowie.

Tak, jak brzmią słowa piosenki, tak i u nas były konie, sanie i dużo śniegu. W słoneczny, ale dość mroźny dzień uczniowie z III b wraz z wychowawczynią Natalią Grelą wyruszyli na kulig po najbliższej okolicy. Trasa wycieczki biegła przez wieś Sielec, polne drogi oraz zasypany śniegiem las. Młodzież podziwiała wspaniały zimowy krajobraz i bawiła się świetnie podczas jazdy wozem zaprzężonego przez dwa silne konie. Dźwięki janczarów i odgłosy końskich kopyt dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Dużą atrakcją był również spacer po puszczy, słuchanie odgłosów lasu, szukanie śladów zwierząt i zabawa na śniegu. Po kuligu nadszedł czas na biesiadę przy ognisku. Każdy samodzielnie upiekł sobie kiełbasę i chleb. Wszystkim dopisywał apetyt i humor. Kulig ten będziemy długo wspominać, bowiem to była nie tylko przyjemna przejażdżka, ale też relaks na świeżym powietrzu i miło spędzony czas z kolegami i koleżankami z klasy. Serdecznie podziękowania Panu Dariuszowi Dyciowi, dzięki któremu mięliśmy możliwość wspólnego biesiadowania.

foto

 Rekonstrukto” – pokaz historyczny

 

Dnia 24 stycznia 2018 roku do Publicznego Gimnazjum w Sielcu zawitali aktorzy w strojach sarmackich z grupy artystycznej Rekonstrukto.

W czasie trwającego  godzinę pokazu uczniowie mieli możliwość wysłuchania ciekawych opowieści związanych z pochodzeniem rycerzy, ich zajęciami, zwyczajami.

Nasi goście przybliżyli również młodzieży informacje dotyczące życia w średniowieczu, a także opowiedzieli o konsekwencjach uprawiania czarów i zajmowania się magią.

Po części teoretycznej nastąpiła część praktyczno- pokazowa, w trakcie której omówiono elementy stroju rycerskiego, stroju sarmackiego, zaprezentowano także rodzaje broni średniowiecznej oraz techniki władania bronią.

W dalszej części nasi uczniowie spróbowali swoich sił w walkach rycerskich, jak się okazało wielu z nich mogło poszczycić się sprytem, odwagą i refleksem.

Uczniowie mieli również możliwość przetestowania krzesła przeznaczonego dla czarownic i osób podejrzanych o uprawianie czarnej magii.

Pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, stanowiąc tym samym dopełnienie zajęć dydaktycznych.

Organizatorem pokazów była nauczycielka historii – Agnieszka Rosochacka.

foto

 26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

 

W dniu 14 stycznia 2018 roku uczniowie pod opieką nauczycielek Natalii Greli, Moniki Strelczuk oraz Wiolety Grzywna ze Szkolnego Koła Wolontariatu po raz pierwszy włączyli się w akcję XXVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem tego szczytnego przedsięwzięcia było pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Nasi wolontariusze bardzo chętnie zasilili szeregi Wielkiej Orkiestry, pomimo, że było wyjątkowo zimno. Podczas zbiórki spotkaliśmy się z samymi ciepłymi słowami za co chcemy serdecznie wszystkim podziękować.

Dziękujemy również wszystkim kwestującym, bo to dzięki Waszemu zaangażowaniu możliwe było przeprowadzenie zbiórki.

22 naszych wolontariuszy zebrało kwotę 1680,22 złotych.

W tym roku w skład sztabu WOŚP weszli: 

       Klasa III A

 

1. Aleksandra Szornal,

2. Łukasz Kramczyk,

3. Nina Połajdowicz,

4. Jagoda Bereda,

5. Anna Gradowska,

6. Sebastian Góźdź,

7. Kinga Poznańska,

8. Kamila Smolira,

9. Katarzyna Łagowska,

10. Zuzanna Masłowska.

Klasa III B

1. Martyna Ławicka,

2. Wiktoria Pastuszak,

3. Gabriel Kutniewski,

4. Kamil Kupracz,

5. Wojciech Betiuk,

6. Mateusz Prus,

7. Anna Skorniewska,

8. Pulina Porzuc,

9. Szymon Korpul,

10. Natalia Nowak,

11. Nikola Biziorek,

12. Daria Tywoniuk.

 

        foto

 

26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

 

W dniu 12 stycznia 2018 roku uczniowie klas trzecich Publicznego Gimnazjum w Sielcu wzięli udział w 26 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizowanym przez Szkołę Podstawową  w Leśniowicach.

Podczas imprezy przygotowano dla  gości wiele atrakcji, a więc wszyscy spędzili bardzo przyjemnie czas nie zapominając oczywiście o szczytnym celu tego przedsięwzięcia.

Nie zabrakło także występu naszych utalentowanych uczennic tj. Jagody Beredy i Kingi Poznańskiej z klasy III a, które uświetniły imprezę wykonując piękne piosenki przygotowane specjalnie na tę okazję pod kierunkiem pana Kornela Matczuka.

Następnie młodzież PG w Sielcu uczestniczyła w zajęciach przygotowanych przez przedstawicieli Medycznego Studium Zawodowego w Chełmie, w czasie których poznała podstawowe pojęcia związane z pierwszą pomocą. Uczniowie dowiedzieli się nie tylko o odpowiedzialności prawnej nałożonej na każdego obywatela, ale przede wszystkim poznali ogólne zasady postępowania na miejscu wypadku.

Uczyli się jak oceniać zagrożenie, kiedy i jak wezwać pomoc oraz jak sprawdzić, czy osoba poszkodowana oddycha.                                

Ponadto uczniowie ćwiczyli na fantomie uciskanie klatki piersiowej i wdechy ratownicze,  w zależności od wieku osoby poszkodowanej a także tzw. „pozycję boczną ustaloną”.

Miejmy nadzieję, że umiejętności te nigdy nie będą musiały być wykorzystane, ale w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia losowego mogą uratować komuś życie.

Opiekunami wyjazdu były panie Agnieszka Rosochacka i Ewa Radzięciak - Kowalczuk.

         fotoJasełka Szkolne

 

Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku.

W świąteczny klimat wprowadziły wszystkich przygotowane przez uczniów klasy III „a” Jasełka, które zostały wystawione w  naszej  szkole w dniu 21 grudnia 2017 roku. 

Po części artystycznej wszyscy podzielili się opłatkiem, który jest symbolem pojednania, znakiem przyjaźni i miłości oraz złożyli sobie nawzajem życzenia.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i z pewnością wprowadziło zgromadzonych w świąteczny nastrój.

         W tym samym dniu uczniowie klasy III „a” – Jagoda Bereda, Kinga Poznańska i Łukasz Kramczyk zaprezentowali piosenki świąteczne podczas Gminnego Spotkania Wigilijnego w Szkole Podstawowej w Rakołupach.

Uczniowie zostali przygotowani do występu pod kierunkiem pani Agnieszki Rosochackiej.

foto

 VI Powiatowy Konkurs Plastyczny „Piękno Rosji”

 

W dniu 30.11.2017 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie odbyło się uroczyste podsumowanie VI Powiatowego Konkursu Plastycznego  „Piękno Rosji”.

Najlepiej oceniona została praca Natalii Oszust , która zdobyła I miejsce.

W konkursie brali również udział następujący uczniowie:

Katarzyna Wlizło - klasa II a

Julia Bańka - klasa III a

Gabriel Kutniewski  - klasa III b

Opiekunem konkursu była pani Agnieszka Rosochacka.

         fotoPowiatowa Gimnazjada w Szachach

 

W dniu 27 listopada 2017 roku w Publicznym Gimnazjum w Sielcu odbyła się Powiatowa Gimnazjada w szachach drużynowych.

Do rywalizacji przystąpiły cztery drużyny:

1.   Publiczne Gimnazjum w Sielcu, opiekun Jarosław Smalej

2.   Zespół Szkół w Wojsławicach, opiekun Józef Majak

3.   Zespół Szkół w Dorohusku, opiekun Marcin Watras

4.   Szkoła Podstawowa w Strachosławiu, opiekun Robert Gałan

Zdecydowanym zwycięzcą zawodów okazało się Publiczne Gimnazjum w Sielcu, które pokonało swoich konkurentów w stosunku:

Sielec – Strachosław 3 : 1

Sielec – Dorohusk 3,5 : 0,5

Sielec – Wojsławice 3,5 : 0,5

Drużynę naszą reprezentowały cztery dziewczyny:

Na szachownicy I Nina Połajdowicz 2,5 pkt

Na szachownicy II Natalia Oszust  2,5 pkt

Na szachownicy III Oliwia Prucnal 3 pkt

Na szachownicy IV Anna Gradowska 2 pkt

 Kolejność w zawodach:

1.   Sielec 3 pkt duże 10 pkt małych

2.   Dorohusk 2 pkt

3.   Wojsławice 1 pkt

4.   Strachosław 0 pkt

Zawody prowadził i sędziował nauczyciel wychowania fizycznego Jarosław Smalej.

Dnia 29 listopada nasza drużyna zagrała  zawodach drużynowych na szczeblu wojewódzkim, gdzie zajęła bardzo dobre siódme miejsce na 16 startujących drużyn.

Gratulujemy

 III Powiatowy Przegląd Poezji Śpiewanej „Wyśpiewać poezję”

 

W dniu 18.11.2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sawinie odbył się III Powiatowy Przegląd Poezji Śpiewanej pt.”Wyśpiewać poezję”.

Oficjalnego otwarcia tegorocznego  konkursu dokonali pan Piotr Deniszczuk – starosta powiatu chełmskiego oraz pan Dariusz Ćwir - wójt gminy Sawin.

W przeglądzie wzięło udział 12 podmiotów artystycznych  z terenu powiatu chełmskiego.

 Oceny występów pod względem doboru repertuaru, kultury słowa oraz ogólnego wyrazu artystycznego dokonało jury:

·        Danuta Bałka-Kozłowska – dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Ziemi Chełmskiej „Hejnał”

·        Bogdan Depta – starszy instruktor Działu Artystycznego Chełmskiego Domu Kultury.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy III „a” – Jagoda Bereda i Kinga Poznańska.

Obie dziewczynki zaprezentowały się bardzo dobrze, co potwierdziło ciepłe przyjęcie publiczności.

Jagoda Bereda zdobyła zaszczytne trzecie miejsce , prezentując utwory z repertuaru Bogusława Meca i Edyty Geppert.

Równie dobrze wypadła Kinga Poznańska śpiewając  piosenki z repertuaru Antoniny Krzysztoń i znanej aktorki Krystyny Jandy.

Obie nasz uczennice otrzymały dyplomy i piękne kryształowe statuetki.

foto

 XVI Powiatowy Przegląd Pieśni Legionowej

 

       W dniu 14 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej w Żmudzi odbył się XVI Powiatowy Przegląd Pieśni Legionowej. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IIIa – Jagoda Bereda, która zaśpiewała dwa utwory, zgodnie z tematyką konkursu i zdobyła wyróżnienie.

Uczennicę do konkursu przygotowała pani Agnieszka Rosochacka.

 Święto Niepodległości

 

Jak co roku, młodzież Publicznego Gimnazjum w Sielcu im. Marii Skłodowskiej - Curie włączyła się w Gminne Obchody 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Uczniowie klas II i III zaprezentowali na Placu Zgromadzeń refleksyjny montaż słowno – muzyczny opracowany pod kierunkiem pań – Agnieszki Rosochackiej i Ewy Radzięciak – Kowalczuk.

Przybliżył on zgromadzonym drogę naszej Ojczyzny do wolności, okupioną krwawą ofiarą, oddaniem i wielkim patriotyzmem naszych rodaków.

Na zakończenie delegacja młodzieży PG  w Sielcu złożyła wieniec i znicze pod pomnikiem poległych, oddając hołd, tym, którzy oddali swe życie za wolną, niepodległą Polskę.

         foto

 Akcja Znicz

- porządkowanie cmentarz prawosławnego

w Sielcu i zbiórka zniczy

 

Przed Uroczystością Wszystkich Świętych, jak co roku przeprowadziliśmy AKCJĘ ZNICZ, polegającą na porządkowaniu opuszczonych grobów na cmentarzu prawosławnym w Sielcu. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu usuwali chwasty, stare kwiaty, puste znicze  z  zaniedbanych grobów. W ten sposób chcieliśmy przywrócić pamięć o tych, którzy odeszli i o których już nikt nie pamięta. Przeprowadziliśmy także zbiórkę zniczy, aby zapłonęły na wszystkich zapomnianych grobach. Po Uroczystości Wszystkich Świętych uporządkowaliśmy pomniki z wypalonych, pustych już zniczy.

Przypomnienie:

Cmentarz prawosławny datuje się na 2 poł. XIX w. Najstarszy istniejący nagrobek pochodzi z 1880 r. Pozostałości kaplicy cmentarnej na cmentarzu unickim (później prawosławnym). Miejsce pochówku powstańców zmarłych w szpitalu, funkcjonującym w okresie powstania w Sielcu oraz poległych w bitwie pod Kumowem (16 lutego1864 roku). Obiekt prawdopodobnie ufundowała rodzina jednego ze zmarłych, hrabiego Ludwika Mycielskiego z Poznańskiego. W kaplicy pochowano też Paulo Bellotiego uczestnika tej samej bitwy.

Na podstawie: Andrzej Wawryniuk: Leksykon miejscowości powiatu chełmskiego. Chełm: Starostwo Powiatowe w Chełmie, 2002. ISBN 8391638006.

 

Opiekunki SKW:

Natalia Grela

Monika Strelczuk

foto

 V Powiatowy Festiwal Piosenki Angielskiej

– Żmudź 26 października 2017 roku

 

Dnia 26 października 2017 roku w Szkole Podstawowej w Żmudzi odbył się V Powiatowy Festiwal Piosenki Angielskiej organizowany przez Szkołę Podstawową w Żmudzi oraz Starostwo Powiatowe w Chełmie.

Do konkursu zgłosiły się szkoły z powiatu chełmskiego oraz miasta Chełma. Na festiwalowej scenie wystąpiło 101 uczestników w 6 kategoriach. Uczniowie zaprezentowali wybrane przez siebie anglojęzyczne piosenki w bardzo ciekawych aranżacjach. Umiejętności muzyczne i językowe młodych wykonawców oceniało jury.

Naszą szkołę reprezentowały Jagoda Bereda i Kinga Poznańska. Dziewczyny zaprezentowały się znakomicie i zajęły pierwsze miejsca w swoich kategoriach. Gratulujemy!! 

 

GIMNAZJA, soliści

I miejsce : Jagoda Bereda – Publiczne Gimnazjum w Sielcu

II miejsce: Aleksandra Wołoszkiewicz – Zespół Szkół w Sawinie

III miejsce : Sandra Pominkiewicz – Gimnazjum Publiczne w Żmudzi

Wyróżnienie: Patrycja Wilgos – Publiczna Szkoła Podstawowa w Białopolu

Pola Żurek – Szkoła Podstawowa w Wojsławicach Kolonii

 

GIMNAZJA, zespoły

I miejsce : Duet z Publicznego Gimnazjum w Sielcu

            foto

 Narada Dyrektorów – 25 października 2017 roku

 

W dniu 25 października 2017 roku w naszym gimnazjum odbyło się szkolenie oraz Narada Dyrektorów Szkół Powiatu Chełmskiego. Szkolenie prowadził oraz przewodniczył naradzie starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie Pan Dariusz Sułkowski.

                foto

 II Przegląd Piosenki Turystycznej

 

W dniu 11.10.2017 roku w sali teatralnej Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie odbył się  II Przegląd Piosenki Turystycznej. Organizatorami konkursu byli: Zarząd Oddziału PTTK im. Kazimierza Janczykowskiego, MDK oraz Urząd Miasta Chełm. Konkurs przebiegał w kilku kategoriach wiekowych a jury oceniało występy biorąc pod uwagę między innymi dobór tekstu, dykcję, intonację oraz ogólny wyraz artystyczny. Poziom występów, jak zaznaczyła sama  komisja konkursowa, był na bardzo wysokim poziomie.

Nasza szkołę reprezentowała uczennica klasy III a-  Jagoda Bereda, która zaśpiewała dwa utwory: „Bieszczady ” oraz „ Remedium” zdobywając zaszczytne III miejsce.

Opiekunem konkursu była pani Agnieszka Rosochacka.

         foto

 Sprzątanie Świata – 15 września 2017 roku

 

Celami tegorocznej akcji są: zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału oraz zainspirowanie i zaktywizowanie Polaków do działania na rzecz środowiska i promowanie obowiązującego od 1 lipca 2017 roku standardu selektywnej zbiórki. Ukazywać także będziemy korzyści z Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, segregacji odpadów oraz poszanowania zasobów środowiska.

Akcja „Sprzątania świata” jest największą w kraju ekologiczną kampanią społeczną i stałym punktem kalendarza działań w wielu gminach, szkołach i organizacjach. W całej Polsce w akcji corocznie uczestniczy 1,5 – 2 miliony osób, a na całym świecie około 40 milionów. Główne przesłanie akcji to czyste środowisko oraz człowiek przyjazny naturze i drugiemu człowiekowi. Żeby to osiągnąć nie wystarczy sprzątać nasze najbliższe otoczenie. Zbieranie śmieci daje najczęściej efekt krótkotrwały, natomiast znacznie ważniejsza jest zmiana świadomości ekologicznej i nawyków mieszkańców.

W programie tegorocznej edycji Sprzątania Świata – Polska 2017 hasłem przewodnim jest: Nie ma śmieci - są surowce!

Co roku do akcji przyłącza się kilka milionów wolontariuszy.

foto

 I edycja konkursu dla mieszkańców woj. lubelskiego

„Twoja ulubiona trasa rowerowa w województwie lubelskim”

 

bez tytułu.JPG

 

Drodzy Mieszkańcy!

Czy są wśród Was entuzjaści wycieczek rowerowych? Nie wyobrażacie sobie weekendu bez Waszych ulubionych dwóch kółek? Do pracy jeździcie rowerem? Świetnie się składa! Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez serwis aukcji transportowych Clicktrans.pl. Jedyne, co musisz zrobić to przekonać nas, że to właśnie Twoja ulubiona trasa rowerowa ma w sobie to coś! Oceniamy nie samą trasę, ale atrakcyjność jej przedstawienia.

Forma pracy:

·        mapa + opis

·        tekst do dwóch stron A4, w formacie .doc lub .pdf

·        zdjęcia lub materiał filmowy (Twojego autorstwa)

 

Zasady:

1. Do udziału w konkursie zapraszamy mieszkańców woj. lubelskiego w wieku od 15 do 115 lat J

2. Proponowana przez Ciebie trasa powinna znajdować się w większości w obrębie województwa lubelskiego.

3. Nie ograniczamy konkursu tylko do oficjalnie wyznaczonych szlaków rowerowych! Tematem Twojej pracy może być dowolna, ulubiona trasa J

4. Praca może być napisana w języku polskim lub angielskim.

 

SUMA NAGRÓD 1500 zł

I miejsce: 1000zł

II miejsce: 500zł

 

Aby wziąć udział w konkursie wyślij swoją pracę na adres mailowy: konkurs@clicktrans.pl W temacie maila wpisz: Moja trasa rowerowa

Zwycięskie prace zostaną opublikowane na blogu http://www.info.clicktrans.pl/ lub http://clicktrans.com/blog/ w celu promocji trasy w Polsce i za granicą.

Czekamy na Twoją pracę konkursową do 17 września 2017 r.

Więcej szczegółów i regulamin pod adresem: https://clicktrans.pl/info/konkurs-rowerowy-lubelskie

 Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017

 

W piątek 23 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny. Najlepsi uczniowie dostali nagrody książkowe, dyplomy i listy gratulacyjne. Uczniowie, którzy otrzymali średnią ocen 4,8 i więcej, otrzymali stypendium naukowe. Stypendia wręczane były przez Wójta Gminy Pana Wiesława Radzięciaka na Gminnym Zakończeniu Roku Szkolnego w Szkole Podstawowej w Teresinie. 

Stypendia otrzymali: Natalia Oszust, Daniel Adamek, Dawid Bereda, Łukasz Kramczyk, Katarzyna Wlizło, Daria Tywoniuk, Gabriel Kutniewski, Oliwia Nitrepska, Marcin Hałaj, Adrian Burek, Małgorzata Popielnicka, Oliwia Prucnal, Nina Połajdowicz, Wiktoria Pastuszak, Daniel Cichocki, Jakub Niebrzydowski.

Dla trzecioklasistów po podziękowaniach nadszedł czas na pożegnanie. Choć odchodzicie stąd wspomnienie o was pozostanie w murach tej szkoły jeszcze przez długie lata. Uczniowie klas trzecich – już absolwenci gimnazjum uroczyście pożegnali Pana Dyrektora, nauczycieli, pracowników szkoły, a także wszystkich młodszych przyjaciół i kolegów.

Nadszedł czas na opuszczenie szkolnych murów. Choć chwila ta zamyka pewien rozdział waszego życia, nie można mówić tu o końcu. Stosowne może być przytoczenie słów Winstona Churchilla: „To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku”.

Wszystkim uczniom życzymy udanego i atrakcyjnego wypoczynku.

foto

 "Nice to meet you

 - wizyta studentów z zagranicy

 

W dniach od 05.06. do 14.06.2017 roku cztery szkoły podstawowe z terenu naszej gminy (Leśniowice, Rakołupy, Teresin, Sielec) oraz Publiczne Gimnazjum w Sielcu gościły studentów z międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC. W ramach projektu International Education uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w języku angielskim prowadzonych przez wolontariuszy z innych kontynentów: Tommy i Miki z Hong Kongu oraz Irmy z Indonezji. Młodzież nie tylko dowiedziała się o kulturze, sytuacji gospodarczej, systemie edukacji, geografii tych państw, ale również była zachęcana do konwersacji w języku angielskim. Wolontariusze zaprezentowali miejsca warte odwiedzenia w swoich krajach, a także obalili popularne stereotypy narodowe. Wymiana kulturowa odbywała się także po lekcjach – codziennie mieszkańcy gminy Leśniowice mieli możliwość spotkać się i porozmawiać z obcokrajowcami w języku angielskim.

Uczniowie ze szkół podstawowych i Publicznego Gimnazjum w Sielcu przygotowali „wieczorek powitalny” dla gości w Domu Spotkań „Na pograniczu kultur”, prezentując swoje talenty artystyczne. Koło Gospodyń Wiejskich „Super Babki” zorganizowało warsztaty kulinarne, podczas których wolontariusze wspólnie gotowali i degustowali potrawy kuchni polskiej. Podziwiali także atrakcje turystyczne Chełma, zwiedzając Bazylikę NNMP, Podziemia Kredowe oraz Stare Miasto. Odwiedzili również Urząd Gminy Leśniowice oraz Zalew „Maczuły”. Pan Wójt Wiesław Radzięciak sprawował rolę przewodnika, opowiedział o historii i strukturze gminy oraz o swojej pracy. Wyjątkowe walory przyrodnicze zalewu zostały zaprezentowane podczas spaceru szlakiem „Malowniczy Wschód”. Goście podziwiali przyrodę oraz nowoczesną infrastrukturę turystyczną nad zbiornikiem. Na pożegnanie otrzymali od Pana Wójta drobne upominki.

Obecność studentów AIESEC w szkolnych placówkach naszej gminy potwierdza, jak ważne jest szerzenie różnorodności kulturowej w czasach globalizacji. To nie tylko idealna szansa poznania innego kraju, doskonalenia języka, ale również sprawdzenia się, zdobycia doświadczeń i wiedzy, które na pewno przydadzą się uczniom w przyszłości. Pobyt wolontariuszy z zagranicy zapewnił naszej młodzieży sporo nowych doświadczeń oraz pozostawił wiele wspaniałych wspomnień.

 

Opracowała: Natalia GrelaXII Powiatowy Konkurs Historyczny

„Tadeusz Kościuszko – życie i czyny”

 

Dnia 7 czerwca 2017 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Dubience odbył się  XII Powiatowy Konkurs Historyczny „Tadeusz Kościuszko – życie i czyny”.

Uczniowie ze szkół gimnazjalnych z terenu powiatu chełmskiego rywalizowali w dwóch kategoriach: indywidualnej i drużynowej. 

W klasyfikacji drużynowej szkół gimnazjalnych najlepszy okazał się zespół z Publicznego Gimnazjum w Sielcu ( Natalia Oszust i Nina Połajdowicz), który zajął I miejsce.
Natomiast w  klasyfikacji indywidualnej szkół gimnazjalnych Natalia Oszust zdobyła III miejsce, tracąc zaledwie pół punktu do miejsca drugiego.

Opiekunem konkursu była Agnieszka Rosochacka.

         fotoSpotkanie z dzielnicowym Komisariatu Policji

 

W dniu 25 maja 2017 roku dzielnicowy Komisariatu Policji w Żmudzi Mariusz Adamek spotkał się z uczniami naszego gimnazjum. Spotkanie dotyczyło negatywnych skutków zażywania używek  z głównym naciskiem na problematykę dopalaczy, alkoholu i narkotyków. Został również poruszony temat odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresja, przemoc wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasady zachowania się obowiązujące w  szkole i poza nią. Pan Adamek poruszył także kwestię tzw. cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz jakie postawy powinni przyjmować uczniowie, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo.

Przypomniał również uczniom naszej szkoły o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji, zwrócił uwagę na właściwą jazdę rowerem, o kulturalnym zachowaniu się nad wodą, w lesie, w domu, podczas zabaw.

Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do Policjanta.

Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyniło się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych.

Zajęcia z przedstawicielem Policji, to jedno z wielu działań realizowanych w ramach programu Samorządu Uczniowskiego.

         fotoWizyta Szkolnego Koła Wolontariatu

w Chełmskim Schronisku dla Psów

 

W dniu 23 maja 2017 roku członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunkami p. Moniką Strelczuk, p. Natalią Grelą i p. Sylwią Tomaszewską odwiedzili Schronisko dla Psów w Chełmie. Celem wizyty było przekazanie  60 kg suchej karmy dla podopiecznych schroniska. Schronisko istnieje w Chełmie od 1960 roku, od 2004 roku prowadzone jest przez firmę” Bla-mir” na ul. Włodawskiej 23. Obecnie w schronisku przebywa 67 psów, w tym 11 szczeniaczków i 2 koty. Wolontariuszka p. Natalia F. oprowadziła nas po schronisku i opowiedziała o swoich podopiecznych. Historie wielu czworonogów były bardzo poruszające i chwytały za serce. Niestety ludzie czasami zapominają o tym, że zwierzęta to żywe stworzenia i obchodzą się  z nimi w nieludzki sposób. Schronisko jest dotowane przez władze miasta, ale to nie zaspokaja wszystkich potrzeb podopiecznych.

Dlatego wraz z p. Natalią F. apelujemy do ludzi dobrej woli o wsparcie i pomoc w postaci suchej i mokrej karmy. Możliwa jest też adopcja.

Pieski i kotki czekają na nowy, kochający dom.

Pomagajmy czworonogom – dobro zawsze powraca.

fotoBartek brązowym medalistą w Mistrzostwach Polski

 

Uczeń naszego gimnazjum Bartek Mazur zdobył brązowy medal w mistrzostwach Polski juniorów w boksie. Zawody odbyły się w Nowej Dębie.

W mistrzostwach Polski juniorów w boksie startowało 131 zawodników z 73 klubów.

Bartek boks trenuje w MKS II LO w Chełmie, prowadzi go trener Józef Radziewicz. Podopieczny Józefa Radziewicza pewnie wygrał swoją walkę eliminacyjną, a potem ćwierćfinałową i w półfinale zmierzył się z Jackiem Dudą, reprezentującym zespół gospodarzy Gwardię Nowa Dęba.

– „Niestety sędzia ringowy robił wszystko żeby nasz zawodnik tej walki nie wygrał” – uważa trener Radziewicz. – „Zdyskwalifikował Bartka, bo rzekomo za mocno bił nasadami.”

Ostatecznie Bartek zdobył brąz, co i tak jest sporym sukcesem.

– „To młody zawodnik, w 2018 roku wciąż będzie juniorem i ma szanse zostać mistrzem Polski” – dodaje trener.

Gratulacje.

          fotoGminne Obchody 226 Rocznicy

Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

W dniu 4 maja 2017 roku w naszym gimnazjum odbyły się Gminne Obchody 226 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W uroczystości udział wzięli: Pan Wiesław Radzięciak Wójt Gminy Leśniowice, Pan Stefan Prokop Przewodniczący Rady Gminy Leśniowice, Pani Agnieszka Raczyńska Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo – Samorządowego w Leśniowicach, radni, dyrektorzy szkół z terenu gminy, nauczyciele, rodzice oraz młodzież gimnazjum.

Obchody rozpoczął Pan Dariusz Olszak Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Sielcu, który powitał wszystkich zgromadzonych.

W obecności pocztu sztandarowego odśpiewano hymn państwowy. W dalszej części uczniowie pod kierunkiem pani Sylwii Tomaszewskiej, pani Ewy Stańkowskiej i pana Kornela Matczuka zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, w którym przybliżyli wszystkim okoliczności tego ważnego dla naszego narodu wydarzenia, jakim było Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Ten piękny majowy dzień był też okazją, by uzmysłowić, jak cennym darem jest „WOLNOŚĆ”:

 

Jakże jesteśmy szczęśliwe

dziś my - polskie dzieci,

w wolnym urodzone kraju!

Jakże jasno dziś nam Biały Orzeł świeci

w dniu Trzeciego Maja!

(Janina Majewska)

 

Na zakończenie spotkania Wójt Gminy wygłosił wystąpienie okolicznościowe, w którym podziękował wszystkim za wspaniałą postawę w tym dniu.

Ta wartościowa lekcja historii na pewno na długo pozostanie w pamięci.

fotoSukces gimnazjalistek w Ogólnopolskim Konkursie „Puszkiniana 2017”

 

W dniu 10 kwietnia 2017 roku w warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód odbył się XXXII Ogólnopolski Konkurs Recytacji Poezji i Prozy Aleksandra Puszkina i Adama Mickiewicza - „Puszkiniana 2017”.

Organizatorami konkursu byli: Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód – Oddział Mazowiecki, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie oraz Instytut A. Puszkina w Moskwie.

W eliminacjach naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice kl. II B – Daria Tywoniuk oraz Wiktoria Pastuszak pod opieką nauczycielki języka rosyjskiego Natalii Greli.

Konkurs jest dwuetapowy. W eliminacjach uczniowie recytują dwa utwory w j. rosyjskim – po jednym A. Puszkina i A. Mickiewicza. Komisja konkursowa oceniała zarówno poprawność wymowy i intonacji, jak i artyzm wykonania i interpretację utworów. Do ścisłej czołówki finalistów spośród ponad 80 uczestników zakwalifikowało się 10 recytatorów. Z przyjemnością informujemy, że w tak zacnym gronie laureatów znalazły się uczennice naszego gimnazjum, które zaprezentowały się fantastycznie. Jest to duży sukces, ponieważ poziom konkursu był wysoki, a w zmaganiach konkursowych wzięli też udział uczniowie pochodzenia rosyjskiego.

W finale Wiktoria Pastuszak zaprezentowała utwór A. Mickiewicza „Pani Twardowska” a Daria Tywoniuk „K M...” również tego autora.

Uroczyste wręczenie nagród laureatom i podsumowanie „Puszkiniany 2017” odbędzie się w czerwcu w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie.

Serdecznie gratulujemy.

fotoXVI Powiatowy Przegląd Pieśni Powstańczej i Patriotycznej

 

W dniu 23 marca 2017 roku w Zespole Szkół  Publicznych w Wojsławicach odbyło się podsumowanie i ogłoszenie wyników  XVI Powiatowego Przeglądu Pieśni Powstańczej i Patriotycznej.

Nasze gimnazjum reprezentowała Jagoda Bereda, która na konkursie zaśpiewała  dwa utwory muzyczne: „Białe róże” oraz „Pałacyk Michla” i  zdobyła  II miejsce.

Opiekunem konkursu była pani Agnieszka Rosochacka.

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Sielcu uczestniczyli w XIX Powiatowym Konkursie: „Palmy i Pisanki Wielkanocne”.

Mimo dużej konkurencji (łącznie oceniano 156 prac z terenu powiatu chełmskiego) trzy uczennice naszej szkoły uzyskały tytuły laureata i następujące miejsca:

W kategorii pisanki współczesne:

II miejsce - Karolina Banachewicz - klasa III b 

W kategorii palmy świąteczne:

II miejsce - Dominika Panas - klasa III a

III miejsce - Karolina Radecka

         Gratulacje!„Józef Piłsudski – człowiek czynu i legendy”

W dniu 10 marca 2017 roku  uczniowie Publicznego Gimnazjum w Sielcu uczestniczyli  w XV Konkursie Historycznym pt. „ Józef Piłsudski - człowiek czynu i legendy.”

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie : Jagoda Bereda, Natalia Oszust i Nina Połajdowicz.

Konkurs , jak każdego roku był bardzo trudny i wymagał wnikliwej znajomości biografii Józefa Piłsudskiego. Mimo tego cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży i do walki  w kategorii gimnazjum stanęło aż dziewięć drużyn z powiatu chełmskiego.

W klasyfikacji drużynowej udało nam się zdobyć IV miejsce, tracąc zaledwie dwa punkty do podium, natomiast w klasyfikacji indywidualnej Natalia Oszust wywalczyła II miejsce.

Uczniowie do konkursu przygotowywali się pod kierunkiem pani Agnieszki Rosochackiej.

Gratulacje!Dzień Samorządności

 

W dniu 20 marca  2017 roku w Publicznym Gimnazjum w Sielcu została zorganizowana impreza pod hasłem „Wiosna, wiosna, wiosna, ach to TY”. Samorząd Uczniowski przygotował najróżniejsze konkursy, zabawy i atrakcje, które miały na celu rozwijanie w uczniach samorządności, kreatywności oraz szacunku do przyrody.

         Zabawa rozpoczęła się od uroczystego przemówienia Pana Dyrektora Dariusza Olszaka, który przywitał całą społeczność szkolną w Dniu Samorządności oraz Pierwszego Dnia Wiosny i przekazał symboliczny klucz od szkoły w ręce Samorządu Uczniowskiego.

         Na początku imprezy zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego pt. „Wiosna…, ach to ty”. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody: I miejsce - Klaudia Lubaś (kl. III b), II miejsce - Kasia Wlizło (kl. I ) oraz III miejsce – Gabriel Kutniewski (kl. II b). Konkurs został zorganizowany wraz z opiekunem biblioteki szkolnej – Panią Weroniką Bartoszuk.

         Wielkim zainteresowaniem wśród młodzieży i nauczycieli cieszył się pokaz mody ekologicznej „EKO MODA”. Uczestnicy konkursu prezentowali się przy muzyce, jak na prawdziwym ,,wybiegu”, nagradzani byli brawami publiczności. Do przygotowania strojów wykorzystali m. in. kartony, gazety, nakrętki z butelek, worki foliowe, zużyte płyty CD, foliowe ochraniacze i wiele innych materiałów przeznaczonych do recyklingu. Każda klasa prezentująca dwie kreacje miała za zadanie w sposób dowcipny i ciekawy je skomentować. Bardzo wysoki poziom wykonania strojów zaskoczył jury. Po krótkiej przerwie, komisja w składzie: Pan Dyrektor Dariusz Olszak, Pani Weronika Bartoszuk oraz Pani Monika Strelczuk ogłosiła wyniki, biorąc pod uwagę pomysłowość, oryginalność, estetykę wykonania i sposób prezentacji: I miejsce – klasa III b, wyróżnienia: klasa II b oraz III a.

         Następnym punktem imprezy były wierszyki-rymowanki poświęcone nauczycielom oraz pracownikom naszej szkoły z okazji Pierwszego Dnia Wiosny, które przygotowała klasa II b razem ze swoim wychowawcą – Panią Natalią Grelą.

         wiersze

Przeprowadzono również turniej wiedzy matematyczno-językowej pt. „Familiada”. Dwie drużyny: „Stokrotki” i „Fiołki” reprezentujące poszczególne klasy rywalizowały ze sobą o tytuł najlepszej drużyny w gimnazjum. Zwyciężyła grupa „Stokrotki”, w skład której weszli uczniowie różnych klas (J. Niebrzydowski – III a, M. Hałaj – III b, O. Nitrepska – I, J. Bereda – II a, M. Ławicka – II b).

         Kolejnym punktem programu był Turniej wiedzy ekologicznej, przeprowadzony z okazji Dnia Ekologii, przebiegający pod hasłem ,,Z ekologią na TY”. Drużyny reprezentujące poszczególne klasy miały za zadanie udzielić jak najwięcej prawidłowych odpowiedzi na pytania związane z ekologią. Największą wiedzą wśród gimnazjalistów wykazała się klasa I, zdobywając I miejsce.

         Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą z zakresu ekologii i ochrony środowiska, pomysłowością i wyobraźnią. Mamy nadzieję, iż wiedza ta znajdzie zastosowanie w życiu codziennym, a ich postawy i zachowania będą przyjazne środowisku.

Zwycięzcy konkursów w każdej kategorii otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

         Przeprowadzona została licytacja fantów, które podarowali uczniowie, nauczyciele oraz liczni darczyńcy. Dochód ze sprzedaży rzeczy (107 zł) zostanie przeznaczony na szczytny cel.

Wszystkim uczniom, nauczycielom i darczyńcom serdecznie dziękujemy!!!

Opiekunowie SU: Natalia Grela, Sylwia Tomaszewska i Monika Strelczuk.

         tu foto

 ”Miłość niejedno ma imię” – projekt edukacyjny klasy II „b”

 

W dniu 16 lutego 2017 roku w Publicznym Gimnazjum w Sielcu odbyła się uroczystość podsumowania projektu, którą uświetniła obecność zaproszonych gości: Starszego wizytatora Kuratorium Oświaty w Chełmie Pana Dariusza Sułkowskiego, Wójta Gminy Leśniowice Pana Wiesława Radzięciaka, Przewodniczącego Rady Gminy Pana Stefana Prokopa, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Sielcu Pana Piotra Janiuka, Przewodniczącej Rady Rodziców w Gimnazjum Pani Renaty Banachewicz oraz Zarządu Rady Rodziców,  Dyrektora Publicznego Gimnazjum w Sielcu Pana Dariusza Olszaka, grona pedagogicznego, pracowników szkoły, uczniów oraz szanownych rodziców.

Od początku roku szkolnego 4 zespoły realizowało przydzielone zadania pod kierunkiem koordynatora projektu pani Natalii Greli (wychowawca klasy II b) oraz opiekuna zespołów pani Ewy Stańkowskiej (nauczyciel języka polskiego).

Celem podjętego przez uczniów projektu było między innymi: podkreślanie wagi miłości w życiu człowieka; uczulanie na piękno poezji; uczenie wyrażania uczuć, kształtowanie wrażliwości i subtelności w sposobie ich wyrażania.

 

Projekt edukacyjny składał się z 6 modułów, które obejmowały następujące tematy:

1. Miłość do mamy.

2. Miłość do Boga.

3. Miłość do Ojczyzny.

4. Miłość mężczyzny do kobiety.

5. Miłość człowieka do człowieka.

6. Miłość do życia.

 

W czasie realizacji projektu zadaniem uczniów było:

-       stworzenie prezentacji multimedialnej o symbolach miłości;

-       przygotowanie i opracowanie ankiety na temat systemu wartości i miejsca miłości w tej hierarchii;

-       opracowanie tomiku poezji miłosnej w formie broszury;

-       stworzenie prezentacji multimedialnej przedstawiającej zdjęcia mam oraz mam z  uczniami klasy II b;

-       organizacja konkursu na zaprojektowanie najpiękniejszej kartki walentynkowej;

-       opracowanie scenariusza do pantomimy „Droga do Boga”;

-       przygotowanie teatru cieni „Historia jednej miłości”;

-       stworzenie prezentacji multimedialnej „Sztuka miłości w epokach literackich. Malarstwo, rzeźba”;

-       nauka piosenki w języku polskim oraz angielskim;

-       montaż filmów autorskich „Powiedz mi, jak mnie kochasz” do słów utworu K. I. Gałczyńskiego, „Jak przebiegały prace nad projektem?”;

-       zaprojektowanie oprawy muzycznej oraz plastycznej.

 

Słowa, muzyka, teatr, pantomima… – te elementy świetnie ze sobą współgrały i stworzyły niezwykły nastrój podczas podsumowania projektu. Całość imprezy uświetnił gościnny występ Julii Sieńko – uczennicy klasy IV Szkoły Podstawowej w Sielcu, która wykonała piosenkę „Color of Your Life”.  Spotkaniu towarzyszyły oprawa muzyczna oraz plastyczna: dekoracje, plakaty z wyznaniami miłości w różnych językach, prace plastyczne uczniów. Wszyscy otrzymali słodki poczęstunek w postaci „Chińskiego pierożka miłości” z sentencją miłosną, a goście oraz nauczyciele lukrowane serduszka piernikowe z miłosnym napisem.

 

W konkursie na najbardziej pomysłową kartkę walentynkową nagrody otrzymali: Anna Gradowska (kl. II a), Łukasz Tomczyk (kl. II a), Wiktoria Wysocka (kl. III a), Klaudia Lubaś (kl. III b), Elwira Wolanin (kl. I) oraz Jagoda Bereda (kl. II a). Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu!

 

Podsumowania projektu dokonali: Starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Chełmie Pan Dariusz Sułkowski, Pan Wiesław Radzięciak – Wójt Gminy Leśniowice oraz Pan Dariusz Olszak – Dyrektor PG w Sielcu, z dumą dziękując utalentowanym uczniom i opiekunom za pomysł realizacji projektu edukacyjnego z bogatym programem artystycznym oraz za wybór tematu. Zaproszeni goście zwrócili uwagę na bogactwo przeżyć, jakich można było doznać w związku z oryginalnym programem, w którym młodzi tak różnorodnie przedstawili „Niejedno imię miłości”.

 

Na zakończenie projektu wszyscy uczniowie oraz goście udali się na obiad oraz ciasto przygotowane przez rodziców. Projekt odbył się dzięki wparciu Rady Rodziców Publicznego Gimnazjum w Sielcu, za co serdecznie dziękujemy!

 

Dzięki działaniom projektu uczniowie uświadomili sobie, że każdy człowiek pragnie kochać i być kochanym. To podstawowa ludzka potrzeba. Dlatego, że jest tak ważna, bardzo łatwo jest kogoś skrzywdzić, zranić, pozbawić możliwości właściwego przeżywania relacji z innymi ludźmi. Realizując projekt nauczyli się wzajemnej współpracy oraz nabyli świadomość tego, że Miłość istnieje w różnych postaciach. Ale bez względu na to, czy w grę wchodzi jakaś osoba, czy też sytuacja, miejsce, przedmioty, dzieła sztuki, muzyka, lektura, hobby, pasje, działanie itd. – wszyscy w taki czy inny sposób „zakochujemy się” w kimś lub czymś, co z naszego punktu widzenia jest „warte, godne” inwestycji naszego czasu, energii, zaprzątania sobie tym myśli oraz wkładania w to serca.

         tu foto

 Walentynkowy kulig

 

W tym roku nasi gimnazjaliści Święto Zakochanych spędzili na kuligu integracyjnym, który odbył się w pięknych terenach sieleckiego lasu. W wyprawie uczestniczyły klasy I i II „a”. Młodzież podziwiała wspaniały zimowy krajobraz i bawiła się świetnie podczas jazdy na saneczkach. W tym dniu dobrej zabawie nie przeszkadzał nawet mróz ani wiatr. Po przybyciu do lasu uczniowie ogrzali się przy ognisku, zjedli również smaczne upieczone kiełbaski. Ciekawą atrakcją była także gra terenowa w lesie „Walka o flagę”. Drodze powrotnej towarzyszyły liczne przygody na śniegu. Zadowoleni uczniowie po godzinie 12:00 wrócili do szkoły, gdzie czekała na nich pyszna gorąca herbatka. Organizatorami kuligu były panie: Sylwia Tomaszewska  i Magdalena Machowicz.

         tu fotoFerie w szkole

 

W dniach 18 i 20 stycznia bieżącego roku młodzież Publicznego Gimnazjum w Sielcu  uczestniczyła w wyjeździe do Chełmskiego Parku Wodnego. Kompleks basenów w Chełmie jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w okolicy, dlatego też nasi uczniowie bez namysłu zdecydowali się na taką formę wypoczynku w ramach ferii zimowych.

Czas spędzony „w wodzie” dostarczył gimnazjalistom, poza korzyściami zdrowotnymi, wiele niezapomnianych wrażeń. Przed wejściem do wody uczniowie zostali poinformowani przez opiekunów oraz ratownika o zasadach bezpiecznego pobytu na basenie oraz korzystania z poszczególnych obiektów. Po odbytym instruktażu wszyscy z zapałem ruszyli do wody.

          Uczniowie mogli korzystać z wielu atrakcji na terenie parku wodnego, jednak większość czasu zdecydowali się spędzić w basenie rekreacyjnym wyposażonym m.in. w gejzery, masażery , armatki wodne i ścianki wspinaczkowe. Dużym zainteresowaniem cieszyły się: „rwąca rzeka”, grota sztucznej fali, no i oczywiście zjeżdżalnie. Nie można także pominąć amatorów jacuzzi, którzy sporą część czasu spędzili  korzystając z relaksacyjnego masażu wodnego.

       Po aktywnym wypoczynku i osuszeniu się, wszyscy udali się na ciepły posiłek do KFC, gdzie w spokoju można było porozmawiać i wymienić się wrażeniami  z aktywnie spędzonego czasu.

Wyjazd był bardzo udany, dał na wiele radości i na pewno nie raz jeszcze wybierzemy się do naszego chełmskiego aquaparku.

tu foto

 Wigilia szkolna

 

W dniu 21 grudnia 2016 roku w naszym gimnazjum tradycyjnie odbyła się uroczysta wigilia szkolna. Uczniowie pod kierunkiem Pani Bernadety Sołtys i Pani Agnieszki Rosochackiej przygotowali program związany z narodzinami Pana Jezusa w Betlejem. Wśród zaproszonych gości byli: Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Samorządowo-Oświatowego Pani Agnieszka Raczyńska, proboszcz Parafii Polsko-Katolickiej w Majdanie Leśniowskim ks. Jacenty Sołtys, wikary Parafii Rzymsko-Katolickiej w Kumowie ks. Grzegorz Zając oraz Panie przedstawicielki Rady Rodziców naszego gimnazjum. Po części artystycznej i odczytaniu przez ks. Jacentego Sołtysa fragmentu ewangelii wszyscy łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia świąteczne i noworoczne.

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy i najbardziej rodzinny okres roku. Wigilia wpisała się w polską tradycję jako wieczór pełen zadumy i refleksji, prawdziwego zbliżenia, wzajemnego odpuszczania win i urazów. Zawsze w tym dniu ludzie garnęli do siebie, aby z pierwszą gwiazdką zasiąść do kolacji.

         tu foto

 Jarmark Bożonarodzeniowy – cel szlachetny

 

Boże Narodzenie to święto, które kojarzy nam się z podarunkami oraz obdarowywaniem. Z tej okazji Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu przy naszym Gimnazjum wzięli udział w wielkim Jarmarku Bożonarodzeniowym, który został zorganizowany 18 grudnia 2016 roku przez redakcję „Nowego Tygodnia” w Miejskiej Hali Sportowej w Chełmie.

Głównym celem akcji była zbiórka funduszy na leczenie i rehabilitację osoby niepełnosprawnej. Przygotowania do kiermaszu trwały kilka tygodni. Pod fachowym okiem opiekunek: Natalii Greli, Moniki Strelczuk oraz Sylwii Tomaszewskiej wykonano kilkadziesiąt bombek choinkowych, stroików świątecznych oraz choinek bożonarodzeniowych. Rodzice również chętnie włączyli się w przygotowanie do jarmarku - upiekli pyszne pierniczki świąteczne oraz różne smakołyki.

Uczniowie byli bardzo zainteresowani tym przedsięwzięciem, aktywnie w nim uczestniczyli. Wiedzieli, że udział w wielkich zbiórkach daje poczucie wspólnoty, solidarności, sprawia, że wolontariusze czują się potrzebni. Jest to bardzo wychowawcza inicjatywa, uwrażliwiająca na potrzeby innych ludzi. Dzieci i ich opiekunowie składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się do akcji, a szczególnie Rodzicom.

Dochód z jarmarku zostanie przeznaczony na Szkolną Akcję Pomocy. 

Naprawdę warto pomagać!!!

         tu foto

 Otrzęsiny klas pierwszych

 

W dniu 24 listopada 2016 roku uczniowie klasy pierwszej zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sielcu. Jak co roku, uroczystość miała wyjątkowy charakter. Zanim nastąpiło ślubowanie oraz pasowanie na GIMNAZJALISTĘ, pierwszoklasiści musieli zaprezentować się społeczności szkolnej oraz wykazać się wiedzą i różnymi umiejętnościami. Uczniowie klasy pierwszej przedstawili scenkę z życia szkoły oraz zaśpiewali piosenkę o swojej klasie. Następnie  musiały przejść szereg różnego rodzaju konkurencji i zdobyć tytuły w 5 różnych kategoriach: „Kot w butach” (skakanie na skakance w za dużych butach), „Kot-Myśliwy” (polowanie na myszkę), „Kot-Omnibus” (sprawdzian wiedzy na temat przedmiotów nauczanych w naszej szkole), „Mistrz kociej muzyki” (najciekawsza interpretacja utworu muzycznego), Kot–Herkules (siłowanie na rękę). Pierwszoklasiści test przeszli gładko i udowodnili, że są zespołem ludzi wspierających się wzajemnie oraz potrafiących cieszyć się ze wspólnych sukcesów. Ceremonię otrzęsin zakończyła uroczysta przysięga, którą złożyli uczniowie klas pierwszych w obecności społeczności szkolnej, grona pedagogicznego oraz rodziców.

Po ceremonii ślubowania uczniowie naszego gimnazjum spędzili miłe chwile przy wspólnym posiłku przygotowanym przez rodziców.

Dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie składają serdeczne podziękowania rodzicom uczniów klasy I, klasy II „a”, II „b” I „b” oraz Pani Przewodniczącej Rady Rodziców – Pani Renacie Banachewicz za zorganizowanie i przygotowanie poczęstunku dla uczniów oraz nauczycieli.

tu foto

 Powiatowe Drużynowe Mistrzostwa Gimnazjów w Szachach

 

W dniu 16 listopada 2016 roku odbyły się w naszej szkole Drużynowe Rozgrywki Szachowe o Mistrzostwo Powiatu Chełmskiego. Nasza drużyna złożona tym razem z dziewcząt obroniła tytuł mistrza powiatu i zakwalifikowała się na rozgrywki wojewódzkie, które w tym roku odbędą się w 29 listopada w Aleksandrowie.

Nasza drużyna wystąpiła w składzie:

1.   Szachownica – Natalia Oszust

2.   Szachownica – Oliwia Prucnal

3.   Szachownica – Magdalena Kusa

4.   Szachownica – Karolina Radecka

Drugie miejsce w zawodach zajęła młodzież z Dorohuska a trzecie gimnazjaliści z Wojsławic. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary ufundowane przez Leśniowskie Stowarzyszenie Oświatowo – Samorządowe.

Zawody sprawnie poprowadził i posędziował Jarosław Smalej – opiekun drużyny z Sielca.

Gratulujemy i życzymy sukcesu w rozgrywkach wojewódzkich.

tu foto

 Gminne Święto Niepodległości

 

W dniu 11 listopada 2016 roku społeczność Publicznego Gimnazjum w Sielcu wzięła aktywny udział w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się mszami świętymi w kościołach w Kumowie Plebańskim, Rakołupach i Majdanie Leśniowskim.

Druga część święta odbyła się na placu zgromadzeń w Leśniowicach. W spotkaniu udział wzięli: Pan Wiesław Radzięciak Wójt Gminy Leśniowice, Pan Stefan Prokop Przewodniczący Rady Gminy Leśniowice, Pan Czesław Michalczuk Prezes ZG PSL w Leśniowicach, ks. Jacenty Sołtys Proboszcz Parafii w Majdanie Leśniowskim, Pan Sławomir Buczek Komendant Komisariatu Policji w Żmudzi, Pan Zbigniew Zieliński przedstawiciel PKS w Chełmie,  Pan Franciszek Lubaś Prezes Banku Spółdzielczego w Leśniowicach, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Skryhiczynie, Pan Feliks Suchora z Młodzieżową Orkiestrą Dętą, dyrektorzy szkół ze społecznością szkolną, radni, sołtysi, strażacy ochotnicy, pracownicy oraz mieszkańcy gminy.

Pan Jarosław Smalej, jak co roku, rozpoczął uroczystość Gminnych Obchodów Święta Niepodległości. Następnie wprowadzono poczty sztandarowe: kombatantów, Zarządu Gminnego OSP w Leśniowicach, Publicznego Gimnazjum w Sielcu i szkół podstawowych w Leśniowicach, Rakołupach, Teresinie oraz odśpiewano hymn narodowy.

W dalszej części obchodów głos zabrał Pan Wiesław Radzięciak - Wójt Gminy Leśniowice, który z okazji Narodowego Święta Niepodległości podziękował zgromadzonym za przybycie. Pan Wójt zakończył swoje wystąpienie życząc wszystkim sukcesów, pomyślności oraz satysfakcji z rozwoju gminy, mądrego korzystania z daru wolności i jedności w osiąganiu wspólnych celów na wszelkich płaszczyznach życia.

Po wystąpieniu okolicznościowym odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Sielcu pod kierunkiem pani Agnieszki Rosochackiej i Ewy Radzięciak-Kowalczuk. Przypomniane zostały ważne wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem  przez Polskę niepodległości. Muzyczne tło dla recytowanych utworów stanowiły pieśni patriotyczne w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej.

Po  części artystycznej odczytany został uroczysty Apel Poległych a następnie złożono wieńce i zapalono znicze przy pomniku poległych.

Pan Jarosław Smalej podziękował wszystkim obecnym za udział  w uroczystości, prezentując  na zakończenie autorski wiesz pt.” Dekalog Polaka”.

tu fotoProjekt Krokus

 

Już po raz piąty uczniowie Publicznego Gimnazjum w Sielcu wzięli udział  w sadzeniu cebulek krokusów jesienią. W latach początkowych sadzone były krokusy w różnych kolorach, a cebulki kupowaliśmy w sklepach ogrodniczych, natomiast od trzech lat włączyliśmy się do międzynarodowej akcji „Projekt KROKUS”, sadzimy krokusy w żółtym kolorze a cebulki dostajemy z Irlandzkiego Towarzystwa Edukacji o Holokauście. Kolor żółty symbolizuje kolor Gwiazdy Dawida , którą hitlerowcy podczas drugiej wojny światowej kazali naszywać  na ubrania ludności żydowskiej. Żółte krokusy, gdy zakwitną wiosną nie tylko będą pięknym zwiastunem wiosny, ale będą symbolizować, że młodzież Publicznego Gimnazjum w Sielcu nie chce więcej wojny, ani żeby nie ginęły dzieci różnych narodowości.

W 2016 roku w POJEKCIE KROKUS wzięły udział klasy: I i III trzecia „b”. Posadzono ponad 100 cebulek krokusów.

Opiekunem projektu jest Pani Violetta Olszak, psycholog szkolny.

tu fotoXV Powiatowy Przegląd Pieśni Legionowej

 

W dniu 8 listopada 2016 roku w Szkole Podstawowej w Żmudzi odbył się XV Powiatowy Przegląd Pieśni Legionowej. Naszą szkołę reprezentowały dwie  uczennice: Julia Gęsior i Jagoda Bereda. Julia zaśpiewała utwory: „Pierwsza Brygada” i „Wojenko, wojenko”, natomiast Jagoda : „Marsz Pierwszej Brygady ” i „ Hej, hej ułani”. Dziewczęta zaprezentowały się bardzo dobrze i otrzymały wyróżnienia. Opiekunem konkursu była pani Agnieszka Rosochacka.

         tu fotoIV Powiatowy Festiwal Piosenki Angielskiej

 

Dnia 27 października 2016 roku w Szkole Podstawowej w Żmudzi odbył się IV Powiatowy Festiwal Piosenki Angielskiej organizowany przez Szkołę Podstawową w Żmudzi oraz Starostwo Powiatowe w Chełmie. Impreza nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem, gdyż zgłosiły się aż 22 szkoły z powiatu chełmskiego oraz miasta Chełma. Na festiwalowej scenie wystąpiło 120 uczestników w 6 kategoriach. Uczniowie zaprezentowali wybrane przez siebie anglojęzyczne piosenki w bardzo ciekawych aranżacjach. Umiejętności muzyczne i językowe młodych wykonawców oceniało jury.

Naszą szkołę reprezentowały Jagoda Bereda, Wiktoria Pastuszak, Julia Gęsior i Kinga Poznańska. Dziewczyny znakomicie wykonały swoje utwory i zajęły wysokie lokaty w konkursie.

Po wysłuchaniu solistów i zespołów, przyznano następujące nagrody:

 

GIMNAZJA, soliści

I miejsce Martyna Poleszak ZS w Siedliszczu , Patrycja Krukowska ZSO nr 6 w Chełmie

II miejsce Witold Martyniuk ZS w Żółtańcach, Anna Tatys Gminny Zespół Szkół w Dubience

III miejsce Zuzanna Izert ZS w Sawinie, Jagoda Bereda – Publiczne Gimnazjum w Sielcu

Wyróżnienie Patrycja Wilgos ZS w Białopolu

Wyróżnienie Ewa Bednarczuk – Gimnazjum Publiczne w Żmudzi

 

GIMNAZJA, zespoły

I miejsce Duet z ZSO nr 6 w Chełmie

II miejsce Zespół z Zespołu Szkół w Żółtańcach

III miejsce Zespół z Publicznego Gimnazjum w Sielcu

 

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe

w Chełmie. Gratulujemy sukcesów!

Uczennice do konkursu przygotowała Ewa Radzięciak-Kowalczuk.

tu foto

 Dzień Edukacji Narodowej

 

         Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Sielcu uczcili święto swoich nauczycieli w szczególny sposób. Pod kierunkiem pani Magdaleny Machowicz przygotowali dwie scenki kabaretowe, które w zabawny sposób ukazały stosunki między nauczycielem a uczniem na co dzień.  Dziewczęta z klasy II „a” zachwyciły widownię swoim śpiewem. Część artystyczną akademii przygotowały klasy: III „a” i III „b”. Na koniec przedstawiciele poszczególnych klas złożyli nauczycielom uroczyste życzenia. Pan Dyrektor wręczył Nagrody wyróżnionym nauczycielom: Magdalenie Machowicz, Agnieszce Rosochackiej oraz Ewie Radzięciak – Kowalczuk. Nagrody z okazji Dnia Edukacji otrzymali również pracownicy administracji i obsługi. Cała impreza upłynęła w miłej i uroczystej atmosferze.

    tu foto

       Pokazy z fizyki na UMCS w Lublinie

 

Pokazy z fizyki są organizowane co roku od 63 lat przez lubelski oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej i stanowią bardzo ciekawą część Festiwalu Nauki, który odbywa się na UMCS w Lublinie już po raz trzynasty.

Ideą pokazów jest popularyzacja fizyki poprzez prezentację tematycznie dobranych, ciekawych, a nieraz wręcz fascynujących młodzież eksperymentów fizycznych.

Prezentowane są zarówno doświadczenia trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak i te, które przy pomocy prostych środków można przeprowadzić we własnym zakresie.

Wyjazdy na pokazy stały się tradycją naszego gimnazjum. W tym roku również skorzystaliśmy z oferty UMCS - we wtorek 13 września 2016 roku grupa 38 uczniów klasy I i II „b” pod opieką pań: Natalii Greli, Sylwii Tomaszewskiej oraz Moniki Strelczuk wybrała się na pokazy z fizyki do Lublina.

W tym roku eksperymenty dotyczyły czterech działów fizyki:

·     Elektromagnetyzm (mgr Krzysztof Kiszczak, mgr Paweł Wnuk)

·     Ciecze (dr Bożena Zgardzińska, dr Zbigniew Surowiec)

·     Fizyka ludzkiego ciała (dr Andrzej Droździel, mgr Krzysztof Pyszniak)

·     Rezonanse ( dr hab. Marcin Turek, dr Artur Wójtowicz)

Pokazy przebiegały w atmosferze zabawy i z nutką humoru. Zajęcia prowadzone były tak, aby młodzież lepiej zrozumiała zasady i prawa fizyki poznawane na lekcjach w szkole oraz ich zastosowanie do wyjaśnienia zjawisk zachodzących w najbliższym otoczeniu i przyrodzie.

Dzięki takim pokazom uczniowie pogłębiają świadomość użyteczności fizyki i jej powiązań z techniką, medycyną, ekologią, życiem codziennym, a przede wszystkim z postępem i rozwojem cywilizacyjnym.

Ale to nie wszystko…. Atrakcji było mnóstwo.

Kolejna to wycieczka do Ogrodu Botanicznego UMCS, której celem była obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie jesienią. Młodzież miała możliwość obejrzeć bogatą kolekcję rzadko spotykanych okazów drzew i krzewów oraz poznać wiele gatunków ciekawych roślin. Spacer ten wzbudził wiele emocji i bardzo spodobał się uczniom.

Kolejnym punktem wycieczki był film „Epoka lodowcowa: Mocne uderzenie”.  Do ostatniej chwili widzowie nie wiedzieli, jak potoczą się losy bohaterów „Epoki lodowcowej”, których zadaniem jest uratowanie siebie i swoich bliskich przed kosmicznym kataklizmem, który zagraża całemu światu.  Niezwykle ciekawa fabuła filmu, poruszająca wątki z zakresu astronomii, wywołała u młodzieży dużo emocji.

tu fotoWykaz podręczników dla klasy III Publicznego Gimnazjum

w Sielcu na rok szkolny 2016/2017

 

Nazwa przedmiotu

Tytuł podręcznika

Autorzy

Wydawnictwo

Religia

Życie Twoją miłością

ks.P. Mąkosa

Gaudium

Etyka

O kulturę filozofii

 

W.Dłubacz

Polihymnia

Język polski

Język polski 3; Między nami

A.Łuczak, E. Prylińska

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe

Język angielski

English Plus 3

D. Pyc

D. Goryca

Oxford

Język niemiecki

Aha! Neu;

 

A. Petaparcz, K. Tkaczyk

WSIP

Język rosyjski

Progułka 2 podręcznik z CD

+ Progułka 2 zeszyt ćw. z CD

Joanna Chmielewska, Katarzyna Grabczyk, Marzanna Szacherska

Juka

Muzyka

Muzyka

 

M. Rykowska, M. Szałko

Operon

Plastyka

Kraina sztuki

B. Marcinkowska,

L. Frydzińska - Świątczak

PWN

Historia

Śladami przeszłości, cz.3     

S. Roszak

A. Łaszkiewicz

Nowa Era

Wiedza o społeczeństwie

Dziś i jutro,               

 

 

I. Jagnicka, A. Kucia, 

T. Maćkowski

Nowa Era

Geografia

Puls Ziemi 3

 

B.Dobosik

A. Kibszer

Nowa Era

Biologia

Puls Życia 3

 

M. Jefinów

Nowa Era

Chemia

Chemia

Nowej  Ery 3

 

J.Kulawik,

T.Kulawik,

M.Litwin

Nowa Era

Fizyka

Fizyka dla gimnazjum

cz. 4

A. Kaczorowska

Nowa Era

Matematyka

Matematyka z plusem

 

Praca zbiorowa pod redakcją M. Dobrowolskiej

GWO

Edukacja dla bezpieczeństwa

 Żyję i działam bezpiecznie

 

J. Słoma

G. Zając

Nowa Era

Technika

Zajęcia techniczne

 

U. Białka

Operon

 

Lista kandydatów zakwalifikowanych do klasy pierwszej

Publicznego Gimnazjum w Sielcu

na rok szkolny 2016/2017

 

Lp.

Imię i nazwisko ucznia

 

Ukończona Szkoła Podstawowa

1.

Mateusz Pszczoła

Szkoła Podstawowa w Sielcu

 

2.

Damian Kacper Gajewski

Szkoła Podstawowa w Sielcu

 

3.

Aleksandra Karolina Rozwód

Szkoła Podstawowa w Sielcu

 

4.

Oliwia Nitrepska

Szkoła Podstawowa w Sielcu

 

5.

Krzysztof Szymański

Szkoła Podstawowa w Sielcu

 

6.

Małgorzata Popielnicka

Szkoła Podstawowa w Sielcu

 

7.

Klaudia Mróz

Szkoła Podstawowa w Sielcu

 

8.

Mateusz Śliwiński

Szkoła Podstawowa w Leśniowicach

 

9.

Magdalena Julia Marzec

Szkoła Podstawowa w Leśniowicach

 

10.

Anna Wiktoria Biłan

Szkoła Podstawowa w Leśniowicach

 

11.

Wanesa Wójcik Marzec

Szkoła Podstawowa w Leśniowicach

 

12.

Oliwia Klaudia Prucnal

Szkoła Podstawowa w Leśniowicach

 

13.

Katarzyna Wlizło

Szkoła Podstawowa w Leśniowicach

 

14.

Agnieszka Adamczuk

Szkoła Podstawowa w Leśniowicach

 

15.

Michał Piotr Blacha

Szkoła Podstawowa w Leśniowicach

16

Dawid Wojciech Kwieciński

Szkoła Podstawowa w Leśniowicach

17.

Elwira Wolanin

Szkoła Podstawowa w Teresinie

 

18.

Łukasz Łukaszczuk

Szkoła Podstawowa w Teresinie

 

19.

Kinga Godlewska

Szkoła Podstawowa w Teresinie

20.

Jakub Grela

Szkoła Podstawowa w Teresinie

 

21.

Julia Gęsior

Szkoła Podstawowa w Teresinie

 

22.

Justyna Pawliczuk

Szkoła Podstawowa  w Rakołupach

 

23.

Piotr Wach

Szkoła Podstawowa w Rakołupach

24.

Paweł Wach

Szkoła Podstawowa  w Rakołupach

25.

Mateusz Pawłowski

Szkoła Podstawowa w Rakołupach

26.

Radosław Oliwiak

Szkoła Podstawowa w Rakołupach

 Biwak w Krasnobrodzie

 

W dniach 4 – 8 lipca 2016 roku uczniowie naszego gimnazjum mile spędzali czas na biwaku w Krasnobrodzie.

Biwak miał charakter imprezy rekreacyjno-turystycznej połączonej z programem profilaktyki uzależnień.

Pogoda dopisała, więc była okazja skorzystać z kąpieli wodnych i słonecznych. Uczniowie zwiedzili liczne atrakcje turystyczne: Kapliczkę na Wodzie, Sanktuarium Maryjne, Wieżę Widokową i wybrali się na pieszy rajd przez las do Kaplicy Św. Rocha. Największe emocje wzbudził jednak program Parku Linowego, w którym nasi uczniowie pokonywali swoje lęki. To właśnie Park Linowy był najbardziej wspominaną atrakcją dla naszych Gimnazjalistów. Chętni uczniowie skorzystali również z jazdy gokartami.

Program biwaku obejmował wiele zajęć sportowych i ruchowych na terenie sanatorium i na plaży oraz konkursy i zajęcia w schronisku sanatorium. Uczniowie brali udział w konkursach ”Mission Impossible” i „Mam Talent”, które wymagały dużej kreatywności i pracy zespołowej.

Uczestnicy doskonale wywiązali się z tych konkurencji i udowodnili, że potrafią wspaniale ze sobą współpracować i otrzymali za to nagrody w postaci słodyczy. Zabawa w Kalambury i konkurs na najciekawszą karykaturę nauczyciela również dowiodły kreatywności i umiejętności interpersonalnych naszych podopiecznych. A my nauczyciele spojrzeliśmy na siebie z pewnym dystansem... Wieczorna zabawa w tle świec ”Agent-Miasto” pozwoliła na wykazanie się uczniom spostrzegawczością, zmysłem obserwacji i umiejętnością dedukcji. Emocji dopełnił seans filmowy.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą mile wspominać tegoroczny pobyt w miejscowości uzdrowiskowej Krasnobród. Piesze wycieczki, wspólnie spędzony czas na zabawach, konkursach, wspólne lody nauczyły naszą młodzież właściwych relacji koleżeńskich i pokazały, jak w prosty i aktywny sposób pokonać nudę.

tu foto